Powoli zbliża się okres wakacyjny. Fani nadmorskiego leniuchowania zaczynają wybierać stroje kąpielowe, a miłośnicy górskich wycieczek – kompletują wygodne stroje na wycieczki.

Jednym z obowiązkowych elementów takiego stroju jest obuwie, które musi być wygodne oraz bezpieczne.

Jak wybrać buty w góry na lato?

Odpowiedź zależy od tego, w jakie góry się wybieramy. Istnieją buty o miękkich podeszwach, które są raczej dostosowane pod wędrówki po niskich pasmach górskich, a także obuwie o grubej, ciężkiej podeszwie – ta jest dostosowana pod wyprawy w wyższe góry.

Latem duże znaczenie ma również, czy buty są oddychające. Choć temperatury w górach są z reguły nieco niższe, nadal latem jest na tyle ciepło, że nie musimy się martwić membranami, zapewniającymi ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na letnie wycieczki można również rozważyć zakup niższych butów górskich, tak zwanych podejściówek, które nie zapewniają co prawda aż takiej stabilizacji stopy jak klasyczne zimowe buty w góry prosto z Polar Sport, jednak są dużo lżejsze. Przy letnich upałach sprawdzą się na pewno dużo lepiej niż ciężkie obuwie zimowe.

Jakie buty założyć w góry zimą?

Zimą niezwykle istotna jest stabilizacja kostki, a także ochrona stóp przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (bowiem wychłodzenie organizmu zaczyna się od stóp lub głowy). Dlatego też dobierając buty w góry, należy zwrócić dużą uwagę, czy są one wyposażone w specjalne membrany, zabezpieczające stopy przed wilgocią oraz wiatrem.

Dodatkowo, zimą lepiej sprawdzą się buty wiązane powyżej kostki – śliskie podłoże sprzyja potknięciom oraz wywrotkom, a te, w razie braku odpowiedniego obuwia – mogą skończyć się poważnym urazem kostki.

Wiele rodzajów obuwia jest też wyposażonych w specjalny system amortyzacji, który zwiększa komfort w zimowych wyprawach górskich, a także minimalizuje ryzyko wywrotki.

Szeroki wybór obuwia do wędrówek górskich, a także mnogość rozwiązań stosowanych przez producentów sprawia, że każdy na pewno znajdzie rozwiązanie, które go zadowoli.